Padurea Garboavele - start sezon ciclist in zona Galati.

Luni, 7 Aprilie 2014 , ora 18.43

Aveti nevoie de Flash player 8 sau mai recent pentru a asculta acest clip

Pădurea Gârboavele, Galați / Sâmbătă, 5 aprilie 2014

Și anul acesta, “Mișcarea de Sănătate” de la Radio România Actualități a fost alături de bicicliștii dornici să-și descarce adrenalina pedalând pe traseele din Pădurea Gârboavele.

250 de concurenți (între care 20 fete, felicitări!), dornici de aventură, s-au prezentat la start sâmbătă dimineață, în pofida avertizărilor meteo. Dacă frigul și vântul nu i-au speriat pe cicliști, ploaia torențială care a umplut traseul de noroi i-a făcut, însă, pe câțiva cicliști să renunțe la cursă.

Cea de-a patra ediție a Concursului Mountain Bike “Gârboavele XC”, organizat de Clubul de Ciclism din Galați, a avut și anul acesta două categorii – amatori (3 ture – 32 de km.) și avansați (5 ture – 56 de km.). Spre deosebire, însă, de anii trecuți, traseul de bază a fost schimbat, având o dificultate mai mare, spun organizatorii.

La finalul cursei, cei mai buni cicliști au fost premiați. La categoria avansați – masculin, câștigător a fost Alexandru Stancu, urmat de Helemen Arpad și Ștefan Morcov. La categoria începători – masculin, locul întâi a fost ocupat de Florin Mârza, urmat de Marian Marin și Ciprian Comișan. La categoria feminin au câștigat, în ordine, Alexandra Dobre, Adriana Ceaușescu și Irina Vișan.

După cum relatează corespondentul Radio România Actualități, Maria Măndiță, concursul din Pădurea Gârboavele a deschis oficial sezonul de pedalat în zona Galați și va deveni unul dintre locurile preferate pentru petrecerea timpului liber.

Maria Măndiță, corespondent RRA de Galați.